Szukaj na tym blogu

środa, 10 grudnia 2014

Moje ulubione pierniczki.

Nadeszła ta pora roku, w której mogę bezkarnie piec i lukrować pierniczki na potęgę. 
Oh, happy time :)

Niżej podaję mój ulubiony przepis na pierniczki i tradycyjnie dużo pomysłów na ozdobne lukrowanie.




Na blachę pierniczków:

1,5 szklanki mąki
3 czubate łyżki jasnego, brązowego cukru (drobnego)
łyżeczka sody
czubata łyżka przyprawy do pierników
czubata łyżka cynamonu
czubata łyżka gorzkiego kakao
pół szklanki miodu
1 jajko
1/4 szklanki masła

W rondelku podgrzewamy miód z masłem i przyprawami (przyprawą do piernika i cynamonem). Odstawiamy do ostudzenia.
Do miski przesiewamy mąkę, sodę, kakao. Dodajemy cukier (jeśli ma grube ziarna, warto je delikatnie zmielić na drobniejsze). Mieszamy. Dodajemy jajko, i ostudzony miód z masłem. Zagniatamy ciasto. Jeśli wciąż mocno klei się do ręki podsypujemy odrobinę mąki i zagniatamy dalej, aż do uzyskania konsystencji ciasta, które z łatwością rozwałkujemy. 

Ciasto rozwałkowujemy na powierzchni posypanej mąką, na ok. 1cm. Im pierniczki grubsze, tym będą bardziej miękkie po upieczeniu. Możemy rozwałkować je cieniej, wtedy po upieczeniu będą bardziej twarde, chrupiące. 

Z ciasta wykrawamy foremkami dowolne kształty, układamy pierniczki na blaszce wysłanej papierem do pieczenia. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i pieczemy nie więcej niż 10 minut. 
Studzimy na kratce, po ostudzeniu lukrujemy.  :)

 





LUKIER

Lukier przygotowuję z surowego białka kurzego i cukru pudru. Ilość cukru pudru zależy od wielkości białka. Na precyzyjne wzorki potrzebujemy bardzo gęstego lukru, takiego, który powoli spływa z łyżki. Do "wypełnień" używamy rzadkiego lukru. 
Ja najpierw przygotowuję lukier gęsty i zamykam go w słoiczku, odrobinę przekładam do innego naczynia i rozcieńczam odrobiną wody. Kolory uzyskuję przez mieszanie odpowiednich barwników spożywczych. 
Lukruję za pomocą ręcznie składanych tutek z papieru do pieczenia. 

Przed przygotowaniem lukru, pamiętajmy o sparzeniu skorupki jajka wrzątkiem. 
Można także kupić białko kurze w proszku, które w użyciu jest na pewno bezpieczniejsze niż użycie surowego białka. Lukier z białka w proszku przygotowujemy zgodnie z instrukcja na opakowaniu. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz